Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 396 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Listy na wieczność. Cz. 3.

poniedziałek, 15 czerwca 2015 16:20

        "Upłynął znowu ocean czasu, myśli codziennych biegnących (...) Nazwijmy je niewysłanymi listami. Będzie ich przybywało jak porwanych kartek papieru. Nic to, maksymy dobrej znajomości nie ulecą, nawet jeśli wiatr się nie uspokoi i zgasi lampę, a dni staną się bezowocne." - Tak przeprasza mnie moja droga H. za tyle niezapisanych i niewysłanych słów. Nie gniewam się, bo jakże bym mogła, choć żal mi tego,co  niezapisane, bo tęsknota za cudzym słowem zawsze jest brutalnie egoistyczna. A jednak wybaczam bez cienia pretensji. "Są znajomi i przyjaciele z długoletnich relacji. To one cementują pamiętanie o sobie. Tylko ci mogą sobie na wiele pozwolić i dużo wybaczyć. Od nowych osób oczekujemy czegoś więcej, margines tolerancji dla nich mamy maleńki. Czyż nie jest tak?"

         Gdy kogoś znamy, a może bardziej jeszcze gdy nie znamy, w jego języku poszukujemy potwierdzenia odkrywanej osobowości - "tę równowagę stylu, równowagę i powściągliwość w posługiwaniu się słowem. W nim czasem chaos doprowadzający do logicznego porządku, refleksji." Śmiem wątpić, czy to akurat jest o mnie, bo im dłużej się znamy, tym lepiej umiem czytać między wierszami cudzych listów. Zwłaszcza gdy autor/ka wie o mnie tak wiele: "Zażywaj błogiej ciszy, tak przez Ciebie wyczekiwanej, a ja myśląc o Tobie cieplutko będę pisała jeszcze nie wiem, o czym". Ależ o wszystkim! O wszystkim, co ważne, istotne każdego dnia, co tworzy nas i nasze życie. Liczy się tak wiele, a tak niewiele umiemy zapamiętać, zapisać. Tak wiele w tak niewielu ważkich słowach: "Każda droga jest dobra na podzielenie się z ludźmi wielkimi wartościami" i jeszcze jedno zdanie z twoich listów: "Droga do pięknego dnia prowadzi przez noc". Powtarzam sobie to codziennie rano :-)

       komentarze (8) | dodaj komentarz

Jeszcze ze słów zapomnianych

poniedziałek, 01 czerwca 2015 23:27

Wiem, to już może być nudne, tak zachwycać się wciąż jedną książką, ale nie mogłam sobie darować ;-) Filip Łobodziński w swoim krótkim felietonie poszedł na całość. Pisząc o jednym słowie, wyczarował cały zamierzchły językowy świat. Cudności po prostu!

      Samowtór. Czyli z jednym jeno kompanem. Ot, w niepamięć samowtór odeszły choćby cetno i licho... Pierwsze wyrażało liczbę parzystą, czyli dobrą, licho zasię - nieparzystą, przeto czarcią. Siła takich słówek znachodzę oczywiście w literaturze, atoli od czego i stare dykcjonarze? Na ścieżaj taki odewrzesz i już ćma ich wyskakuje niczym łągiewka ze ślęży, znaczy żabka z mokradła, lubo też woda z ponikwy, to jest źródła podziemnego. Baczę tylko, by z czytaniem zdążyć, zanim jątrew, bratowa moja, co o wiorstę mieszka, niby fryga tu wpadnie i nuże lampartować, łajdaczyć się znaczy, a zamęt zaprowadzać. A że za całe ochędóstwo na się nie przyobleka niczego krom giezła z pągwiami, a te są guziki kuliste takowe, to i wypisz, wymaluj jako wąpierzyca się zdaje... Paradne to! Nieledwie ponad sążeń wyrosła, idzie przez drzągiew i mrokwie, tumany zasię i błoto, kurniawy wzniecając, jak to się przydarzyło onegdaj.  A bodaj to! Bywa, ledwie z konwisarzem siadłszy rząpiami, przeto temi mniej szlachetnemi końcami, na pantałyku, cetno bamboszków każdy zzujemy, a już stalówki w obsadkach dzierżymy, w inkaust je zanurzając, i słówka akuratne spisujemy do kajecików. A że przy tym skibki chleba z gomółką i omastą łykamy, to i czujemy się jak przyjmaki, takie to chłopi zbiegli z dala, co na nową dzierżawę przyjęci zostali. I żadne ladaco z huncwotem i innymi łapserdakami nas nie zbieszą!komentarze (13) | dodaj komentarz

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  409 398  

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

O moim bloogu

Szczęście nie jest stanem posiadania, lecz sposobem odczuwania

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Anderszewski

Arie i Głosy

Bach

Balet

Chopin

Chóralnie

Garrett

Händel

Jaroussky

Kaufmann

Koncertowo

Mahler

Mariusz Kwiecień

Małas-Godlewska

Membra Jesu

Minkowski

Muzyka polska

Scholl

Xavier de Maistre

Zimermany

Źródła

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 409398

Lubię to