Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 207 368 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Znak czasu?

poniedziałek, 17 października 2016 9:52

     Dopisek 18 października, godz. 22:35 - do IV etapu, finałowego, zakwalifikowano siedmioro uczestników, w tym Polkę Marię Włoszczowską. Robert Łaguniak wycofał się ze względu na kontuzję ręki i jury nie oceniało jego występu w III etapie, nie był więc brany pod uwagę. 

 

       Literacki Nobel dla Boba Dylana ma kilka wymiarów. Od dawna wszystkie jaskółki wróżyły (znaczy bukmacherzy, prognostycy, rankingowcy, analitycy i wszelkie maści profeci), że w tym roku nagrodę otrzyma ktoś z USA. Znawcy amerykańskiej literatury, znawcy, czyli tacy, którzy parę książek przynajmniej przeczytali, typowali kogoś z listy powieściopisarzy. Wtedy skończyłoby się tak, jak często bywało, że po ogłoszeniu nazwiska laureata, najczęstszym pytaniem byłoby: a kto to taki? Też bym pytała, amerykańska proza współczesna leży daleko poza moim obszarem czytelnictwa. O Boba Dylana nikt nie zapyta, wszyscy znają to nazwisko. Nazwisko? Wielu, bardzo wielu zna nawet piosenki. Wielu uważa, że to twórca kultowy dla kilku generacji co najmniej. W odpowiedzi na uwagi, że w tekściarz dostaje literackiego Nobla pada argument, że w zasadzie nagroda ta ma poniekąd wymiar popularnościowy, świadczy o miejscu twórcy w świecie odbiorców, a odbiorców Bob Dylan ma miliony. Tak więc Szwedzka Akademia uhonorowała kogoś, kto nie jest twórcą niszowym, choć wybitnym, lecz autora od kilku dekad bijącego rankingi popularności. Czy jest to więc nagroda za osiągnięcia literackie? Od dawna wiadomo, że otoczka towarzysząca Noblom w ogóle bywa wrażliwa na niuanse współczesnego świata. Polityczne, społeczne, obyczajowe wpływy czasami są bardziej, czasami mniej widoczne. Churchill dostał literackiego Nobla za opracowania historyczne, ale czy za wartości literackie? Podobne pytanie można zadać o ubiegłoroczną laureatkę, Swietłanę Aleksijewicz. Problem nie w tym, żeby podważać wartość, zaangażowanie, wpływ na czytelników twórczości czy to jednego, czy drugiego laureata, tylko o zawartość, umownie mówiąc, literackości w ich pisarstwie. Jeśli, jak w przypadku Dylana, o przyznaniu nagrody zadecydowała popularność i tzw. kultowość, ma ona symboliczny wymiar, oznacza zmianę paradygmatu współczesnego rozumienia literatury, a może i kultury w ogóle. Stajemy się, w skali globalnej, społeczeństwem nieczytającym, nie można "nas" katować grubymi dziełami do czytania. Wolimy słuchać piosenek, są krótkie, łatwe do zapamiętania, nie wymagają długiego skupienia uwagi. Ostatecznie reportaże też można sobie dawkować w krótkich odcinkach. Z powieścią stricte fabularną radzi sobie coraz mniejsza populacja czytelników. Kiedy za parę lat, no, może kilkanaście, zmieni się skład jurorów przyznających Nagrody Nobla w literaturze, wróżę sukces Joanne Rowling. Tylko czy będzie to jeszcze nagroda literacka, czy już może kolejny ranking na poły filmowych bestsellerów?

     Tymczasem w Polsce odbywa się XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, na którym króluje klasyka: poza patronem konkursu są obecni w wykonaniach uczestników Saint-Saens, Szymanowski, Beethoven, Czajkowski, Faure, Massenet, Ravel, Grieg, Franck i inni. Ba, nawet Pendereckiego La follia dodano do przesłuchań w I etapie. Teraz słuchamy już etapu III, do którego zakwalifikowało się czworo Polaków ze zdecydowaną przewagą pań: 3:1. W wykonaniach obowiązuje Mozart i Bach. Słuchając przesłuchań II etapu byłam nausznym świadkiem, jak uczestnikowi na ostatniej nucie granego utworu pękła struna. Nie przejął się tym za bardzo, zszedł ze sceny na chwilę po nową i kontynuował występ. A trzeba wiedzieć, że wszystko działo się na oczach jury. Po występie skrzypek przyznał, że podczas próby również ta sama struna się zerwała, więc pilnował się, żeby za bardzo nie szarpnąć podczas publicznego wykonania, ale i tak nic to nie pomogło. Widać skrzypce nie wytrzymały gorącego temperamentu utworu ;-) W IV etapie finałowym będzie duży rozrzut kompozytorów: poza Wieniawskim uczestnicy będą grali jeden z listy jedenastu koncertów  skrzypcowych: Beethovena, Brahmsa, Brucha, Dvoraka, Karłowicza, Lipińskiego, Prokofiewa, Paganiniego, Sibeliusa, Szostakowicza lub Szymanowskiego. 23 października okaże się, kto wygrał. Do finału  - IV etapu -  wchodzi sześciu uczestników z etapu III. Trzymajmy kciuki za naszych skrzypków. W III etapie grają: Amelia Maszońska, Celina Kotz, Robert Łaguniak, Maria Włoszczowska. 

       Kiedy odbywał się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, wszystkie jego etapy, przesłuchania, nagrania, dyskusje miały wymiar światowy. Strona Konkursu była oblegana przez internautów z całego świata jak żadna inna, a o uczestnikach i ich grze rozmawiano na co dzień. Konkurs Wieniawskiego ma ten sam wymiar i rangę, a skalę trudności chyba nawet wyższą, ponieważ uczestnicy zmagają się z utworami różnych kompozytorów. Ale czy ich trud i mistrzostwo zajmują tak bardzo uwagę jak ubiegłoroczne popisy pianistów? A czy występy skrzypków przynoszą mniej wzruszeń, mniej emocji? 

A tak gra Maxim Vengerov - przewodniczący jury

 

I jeszcze "Medytacja" Masseneta, jeden z utworów konkursowychkomentarze (4) | dodaj komentarz

Dzieje się na początku jesieni

poniedziałek, 03 października 2016 21:14

      W sobotę wręczono tegoroczne Koryfeusze Muzyki Polskiej. Honorowego otrzymał Jan Ptaszyn Wróblewski. I chociaż, jak pisałam nieraz, jazzu nie znoszę, nazwisko Wróblewskiego znam i kojarzę. Oczywiście nie zapałam nagle miłością do jego muzyki, ale przynajmniej nie jest m obca. A początki miał całkiem przyjemne. Na przykład w piosence Zielono mi, którą skomponował do słów Agnieszki Osieckiej. W nagraniu wykonuje też solówkę na saksofonie. Aranż przepiękny.

 

      Koryfeusza za Osobowość Roku otrzymała Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka. I tu jestem ... zaciekawiona. Co będzie dalej. O Agacie Zubel słyszę już od kilku lat. Słyszę jak śpiewa, jak komponuje, zdobywa nagrody, koncertuje. To, co śpiewa, bywa dla mnie za trudne, chociaż porywające jednocześnie, bo... takie trudne właśnie. Śpiewa Sonety Szekspira do muzyki Mykietyna i pieśni Mahlera, ale i piosenki Derwida (pseudonim Witolda Lutosławskiego), a także Schonberga, Astora Piazzollę (którego nie cierpię) i mroczne pieśni fin de siecle Erica Satie. Nie wiem, czy podoba mi się, czy nie, na razie się przyglądam, przysłuchuję, podziwiam za odwagę i kunszt. Ot, chociażby takie coś (ostrzegam, totalna awangarda):

 

No ale Satie jest przyjemniejszy dla ucha :-)

 

     Trzeciego Koryfeusza za debiut roku otrzymał Karol Mossakowski. Tu przyznam - zupełnie bez skojarzeń. No to sprawdziłam, otóż jest to polski młody i bardzo obiecujący, już znany w świecie organista. Coś takiego! Był finalistą konkursu na organistę Katedry Notre Dame. Ach! Bo on studiował w Paryżu między innymi u Oliviera Latry`ego. Teraz wszystko jasne. Nie wiem, o jaki debiut chodzi w tej nagrodzie. Czy o pierwsze  miejsce ex aequo w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Chartres we wrześniu tego roku (niespełna miesiąc temu) czy może o improwizacje organowego do filmu niemego z 1928 roku Męczeństwo Joanny d`Arc? W każdym razie warto zapamiętać nazwisko:

Karol Mossakowski, polski organista, lat 26. Jest cała msza zagrana przez niego w Notre Dame, ale to za długie, więc  fragment improwizacji do filmu:

 

 komentarze (2) | dodaj komentarz

czasem umierają

wtorek, 13 września 2016 1:10

ludzie

znani od lat i poznani wczoraj

rozmawiamy w przelocie między

bankomatem a wizytą u lekarza

czasem w tłumie na chodniku urywa się dialog

na wspólne milczenie nad kawą nie ma czasu

spóźnimy się idziemy biegniemy

ludzie

przemykają ze swoimi ukrytymi talentami

ona maluje autoportrety ustawiane w piwnicy

on naśladuje nocą słowiki 

w zakamarkach pamięci lista nikomu niepotrzebnych

zadań do zrealizowania w wolnej chwili

pisanka wyklejana sznurkiem na styropianie

ciemne butelki bez przeznaczenia

niedokończony plan ziołowego ogródka

wzór na serwetkę pusty gąsiorek na domowe wino

nieotwierane farby gotowe pędzle czysta paleta

książki na baczność w oczekiwaniu pusta kartka

ludzie

codziennie kroją chleb dobierają skarpetki do pary

gubią i odnajdują klucze sprawdzają pogodę

planują poważną rozmowę z szefem o podwyżce

odliczają godziny zmęczenia i próbują zasnąć przed świtem

wpadają w irytację bo właśnie skończyła się pasta do zębów

ludzie

za młodzi żeby patrzeć wstecz

za starzy żeby wierzyć w jutro

między codziennymi porcjami zwyczajności

czasem umierają 

 

 

 

 

 komentarze (5) | dodaj komentarz

Jack Strong

poniedziałek, 05 września 2016 23:44

      Nie oglądałam, gdy było w kinie, obejrzałam teraz na Kulturze. To znaczy kilka dni temu. O Kuklińskim czytałam lata temu, gdy jego sprawa stała się głośna. Gdy jeszcze ciążył na nim wyrok śmierci wydany przez sąd wojskowy i później, gdy został zrehabilitowany. Tak więc zarys jego biografii i działalności był mi znany. 

       Film "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego ani mojej wiedzy nie uzupełnił, ani nie rozwiewa żadnych  wątpliwości. No cóż, nie jest film historyczny. Jest to po prostu film o bohaterze. Wszystkie treści historyczne i polityczne w nim zamieszczone są ogólnie dostępne na najbardziej podstawowych internetowych stronach. Natomiast jak śmierć synów Kuklińskiego była niewyjaśniona, tak też i w filmie nie ma nawet próby rozszyfrowania któregokolwiek tropu. Chodzi tylko o szpiegowską, chwytliwą akcję, budowanie postaci kryształowego - bardziej kryształowego niż w rzeczywistości - niezłomnego bohatera. 

      Owszem, jest jedna scena wstrząsająca. Scena początkowa - wrzucenie żywcem do pieca hutniczego Olega Pieńkowskiego, zdemaskowanego jako szpiega. W dalszej części filmu mamy polską rzeczywistość lat 60. i 70. a na tym tle rozwijaną karierę szpiegowską Ryszarda Kuklińskiego z centralną sceną pościgu samochodowego po oblodzonych polskich drogach. Kompozycja filmu korzysta z dobrze znanych chwytów, jak inwersja, kiedy poznajemy Kuklińskiego jako starszego pana opowiadającego o początkach współpracy z amerykańskim wywiadem, klamrowe zamknięcie, kiedy rozstajemy się z bohaterem po zakończeniu owej opowieści i tajemnicza śmierć starszego syna już w Stanach. Po drodze zaś reżyser stosuje stopniowanie napięcia, suspensy, podsuwa fałszywe tropy i zestawia mylne informacje.

       Tak, to wszystko służy filmowej kreacji, jak się rzekło, niezłomnego bohatera. Film ogląda się nie dlatego, że nie wiemy, co się stanie i jak się zakończy. Przeciwnie, właśnie dlatego, że WIEMY, jaki będzie koniec. Można więc skupić się na szczegółach scenografii, aktorach i paru ciekawych dialogach. Aktorzy są świetni, i to zarówno polska obsada, jak rosyjska. O ile weźmie się poprawkę na upraszczające zdemonizowanie Rosjan oraz przesadne uszlachetnienie Amerykanów. Dimitri Bilov jako tajemniczy "Don Pedro"  Sasza Iwanow jest genialnie mroczny. Jego pojawienie się w domu Kuklińskiego "prosto z lotniska", gdy ten właśnie przygotowuje siebie i rodzinę na własne samobójstwo, gdyby został zdemaskowany, jest rewelacyjne. Z polskiej obsady drugoplanowej zapadli w pamięć Ireneusz Czop, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, czyli kadra oficerska. Nie dorównuje im okrzyczany amerykański aktor Patrick Wilson grający agenta Davida Fordena kontaktującego się z Kuklińskim. Niestety, ponownie utwierdziłam się, że nie lubię Mai Ostaszewskiej. Kompletnie nie rozumiem, co ona gra. Tak było w "Katyniu", tak było i tutaj. Obserwowanie jej ról w najlepszym razie wprowadza widza w konsternację, a w najgorszym sprawia estetyczny i psychologiczny ból. Naprawdę nie mamy lepszych aktorek?

       Pomijając fakt, że z Ryszarda Kuklińskiego zrobiono herosa, no, prawie, Ryszard Dorociński sprawdził się w tej roli jak należy. Właściwie oglądałam ten film dla niego, bo pod względem historycznym dzieło odkrywcze nie jest. Z typową dla siebie oszczędną grą aktorską Dorociński buduje napięcie poszczególnych scen. Pamiętam, że po raz pierwszy widziałam go w jakimś serialu telewizyjnym, a zachwycił mnie w niezwykłym "Boisku bezdomnych". Później były kolejne filmy. Nie wszystkie oglądałam, ba, świadomie niektóre omijałam szerokim łukiem, ale przypuszczam, że Dorociński jest w stanie zagrać wszystko. Na herosa też się nadaje ;-)

     komentarze (10) | dodaj komentarz

Wyciągnięte z półki

wtorek, 26 lipca 2016 0:40

      Z dorobku Konrada Lorenza posiadam tylko Regres człowieczeństwa, rzecz wcale nie najbardziej znaną jego autorstwa. Kiedyś już zaczynałam czytać, ale przerwałam. Może zabrakło mi cierpliwości, aby przebrnąć przez opisy meandrów ewolucji zwierzęcej zanim autor dojdzie do dziedziczenia w sferze kultury. Teraz zamierzam doczytać do końca. Może zygzakowate ścieżki filogenezy okazują się bardziej frapujące z perspektywy czasu, a wywodzenie sposobu pływania współczesnych waleni od lądowego galopu ich praprzodków - na co wskazuje budowa kręgosłupa - potrafi uwieść umysł znacznie starszy niż wówczas, gdy zabierałam się do lektury po raz pierwszy wiele lat temu? Ze zdziwieniem dla siebie samej dostrzegam, że facet miał naprawdę ciekawe pomysły i trudno nie przyznać, że język miał obrazowy, a sposób myślenia nietuzinkowy. Ba, i jakże przenikliwy, biorąc pod uwagę pewne zjawiska współczesności, których symptomy zauważał już wówczas, ponad  30 lat temu. 

       Zastanawiałam się nieraz, co, jakie zjawisko stanowi wyróżnik naszych czasów, dlaczego niepokój wzbudza absurdalny pośpiech, pogoń za czymś, jakieś podejrzenie nienaturalności postawy wyśmiewanej przez satyryków, a diagnozowanej przez psychologów i psychiatrów. Lorenz dawno zauważył, że hasło: wszystko, co zrobione być może, zrobione być musi, stało się wręcz nakazem technokratycznej religii. To jest to! Diagnoza współczesnej kultury i współczesnego człowieka: opanowała nas kultura natręctw! Chcę, mogę, muszę: błyszczeć, rywalizować, być najlepszym, wyprzedzić innych, dotrzeć, zdobyć, kupić. Muszę to MIEĆ! Większość mogłaby wypisać sobie to hasło na czole jak życiowe motto. Paradoks, że od wieków zdobywana wolność, idea wyboru, tak łatwo i bezrefleksyjnie została powszechnie zastąpiona przez przymus: MUSISZ TO MIEĆ, prawda?

       Lorenz zdecydowanie odrzuca przymus, w procesach ewolucji jednakowo obowiązujących w świecie przyrody i w świecie kultury widzi szansę na realizowanie ludzkiej wolności i odpowiedzialności, odrzucając zdecydowanie pogląd jakoby proces ten miał jakikolwiek dający się ująć rozumowo, naukowo czy moralnie cel. Przyzwyczailiśmy się sądzić, że ewolucyjny rozwój organizmów służy doskonaleniu, prowadzi do wzrostu wartości. Lorenz odrzuca ten pogląd. Ewolucja jest absolutnie niezdeterminowana, całkowicie przypadkowa, ma więcej ślepych zaułków niż dróg zakończonych jasno wyznaczoną metą, ponieważ wysoki stopień specjalizacji (osiągany w procesie długiej i skomplikowanej ewolucji) jest  na dłuższą metę  zawsze niebezpieczny dla danej formy żyjącej. I dlatego, jak pamiętam z pewnego filmu przyrodniczego, gepardy wyginą. Zabrnęły w ślepą uliczkę własnej gepardziej specjalizacji: budowa ciała służąca osiąganiu spektakularnej szybkości doprowadziła do tak ogromnego wydatku energii, że po udanym polowaniu zwierzę nie ma siły jeść ani obronić upolowanej zwierzyny. Zdarza się więc, że łup zostaje mu odebrany przez inne zwierzęta, np. hieny.

       Kolejna - odkrywcza, choć przecież, jak się przyjrzeć - oczywista i logiczna konstatacja. Mówi się, że człowiek udomowił psa, konia, owcę czy kury. I te udomowione zwierzęta stopniowo zatracają swoje pierwotne instynkty, kształty, nawyki i umiejętności. Ot, choćby te pokraczne gatunki psów pokojowych mieszczących się w kieszeni bluzki, noszonych an rękach, ubieranych w kamizelki i buciki od zimna, czy wysoko wyspecjalizowanych do określonego typu zachowań: pasterskie, obronne, szybkie do wyścigów, tropiące do polowań, a dziś chyba bardziej do wyszukiwania szmuglowanych narkotyków itp. Te psy daleko odbiegły od swoich praprzodków, przypominają bardziej zabawki niż żywe stworzenia. Ale przecież człowiek najpierw udomowił SAMEGO SIEBIE, doprowadzając do regresu swoiście ludzkich cech i osiągnięć przywołujących przerażające widmo nieludzkości. Człowiek współczesny całkowicie odciął się od informacji ze świata zewnętrznego, czerpiąc tylko i wyłącznie wiedzę z procesów wewnątrzgatunkowych, a te nie decydują o skuteczności przystosowania się do warunków bytu, do swojej przestrzeni życiowej. Człowiek ową przestrzeń zawęził do sztucznego świata przez siebie wytworzonego. Człowiek udomowiony jakże daleki od swego początkowego wzoru stał się estetycznym zaprzeczeniem ideału! Dodajmy: ewolucyjnego ideału, czego świadectwem jest:

- utrata harmonii ciała;

- utrata wielu sprawności fizycznych;

- regres zmysłów;

- niezdolność do radzenia sobie w warunkach natury, ot, choćby w warunkach naturalnej aury, zmienności pogody;

- konieczność "podpierania się" licznymi narzędziami, i urządzeniami do poruszania się w terenie (utrata orientacji w terenie);

- coraz powszechniejszy brak odporności na zjawiska naturalne: alergie!

Cóż, jesteśmy w ślepym zaułku ewolucji, ewolucji bezmyślnej, w odróżnieniu od ewolucji twórczej, która - według Lorenza - jest oparta na INFORMACJII. Bowiem, jak twierdzi, przystosowanie jest procesem poznawczym, a my nie jesteśmy przystosowani, stajemy się coraz słabiej przystosowani, czyli zamiast gromadzić i wykorzystywać zasoby informacji ze świata zewnętrznego, odcinamy się od nich, zamykając się w szklanych kulach... Nie, nie szklanych kulach, zamykamy się w świecie krzemowych łączy Internetu. To jest nasz świat, sztuczny świat, fikcyjny, pozbawiający nas intelektualnego bodźca rozwoju na poziomie komórkowym czy wręcz genetycznym. Co mi z tego, że z Internetu się dowiem, jaka jutro pogoda, skoro ja tej pogody, powiedzmy deszczowej, burzowej czy śnieżnej NIE PRZETRWAM fizycznie, utraciwszy zdolności przystosowawcze?

      Po tym wstępie filogenetycznym  autor przechodzi do opisywania - językiem równie przyrodniczym - zjawisk dziedziczenia i ewolucji w kulturze, ale to następnym razem. komentarze (4) | dodaj komentarz

piątek, 28 października 2016

Licznik odwiedzin:  352 927  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

O moim bloogu

Szczęście nie jest stanem posiadania, lecz sposobem odczuwania

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Anderszewski

Arie i Głosy

Bach

Balet

Chopin

Chóralnie

Garrett

Händel

Jaroussky

Kaufmann

Koncertowo

Mahler

Mariusz Kwiecień

Małas-Godlewska

Membra Jesu

Minkowski

Muzyka polska

Scholl

Xavier de Maistre

Zimermany

Źródła

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 352927

Lubię to